Çarşamba, Mart 30

90'larda Türkiye'de mutlu olmak ve Ponyo!

      Çocuklar için Dünya bir oyun bahçesidir hep,her şeyi oyuna çevirirler ve hayatın turuncu yüzüyle beraberdir cocuklar.En çok özlem duyduğum şey 90'lı yılardaki o sorunsuz ve mutlu yıllar.Kim bilir belki çocuk olduğumuz için farkında değildik sorunların bilinmez ama ülkemdeki insanlar memur bile olsalar o zamanlar para yeterdi , herkes çok daha eşit çok daha ortaktı , aileler ellerine dodurmalarını çekirdeklerini alıp saatlerce şehir merkezlerinde yürürlerdi cocuklar ağlar oyuncaklar temin edilirdi akabinde eve giderken cocuk arabada uyur yatmadan önce anne ya da baba çocuğu çişe tutar ve ertesi gün beraber kalkılır okula işe gidilir ve eve gelindiğinde haberlerde her dakika bir sapıkça işlenmiş cinayet son dakika her an bir terör eylemi büyük felaketler izlemezdik.İzlediğimiz çok ünlü birisinin ölmesi olurdu , belki çatışmalar olurdu ama tek yürek olurdu Türkiye o zamanlar.1 tek erimiz şehit düşse ortalık ayağa kalkardı,taksimin göbeğinde katillerin yürümesine izin verilmezdi seyirci kalınmazdı bu kadar satılmamıştı o zamanlar ülkem...Sadece şahsıma münasır olmadığını düşündüğüm bu düşünceleri de aktardıktan sonra filme geçelim!


    Konu : Ponyo " Zaten hepimiz zerreciklerden oluşmuyor muyuzki ?
    Yapım : 2008 / Hayoa Miyazaki

  Ponyo size cocukluğunuzu hatırlatacak , mutlu hissettirecek küçük şeylerle mutlu olunmayı anımsatacak belki yine tadacaksınız ama kişiden kişiye değişir..
   Yine o dev ismi görüyoruz yönetmenlik koltuğunda Hayoa Miyazaki.O bir dev bu işlerin en iyisi ancak yaşlandığı için artık çizmiyor ama bize bıraktıkları bile tekrar tekrar izlenecek güzellikte.Filmin konusundan bahsetmek istemiyorum sadece cümlelerimi referans almanızı diliyorum ve güvenmenizi istiyorum çok mutlu olacağınız, zaman zaman gerilebileceğiniz uç görselliklerle dolu bir çizgi animasyondur ponyo...

Beni 90'ların çocukluğuna götüren ve o satırları yazırdıran etkileşimi başlatacak kadar güçlü bir film keyifle seyredin..

(IMDB puanı : 7.8 ) Ayrıntılı bilgi için ; imdb'de okumak istiyorum

Ponyo için Ekşide Ne yazılmış ?

" hastası olduğum bir diğer miyazaki filmi olmuştur. miyazaki lütfen hiç ölmesindir, hep film çeksindir.
miyazaki usta şaşırtmamış, hastalıklı derecede tatlı olan küçük kız karakterleri serisine ponyo ile bir yenisini eklemiştir. bir de o minik balıklar (ponyo'nun kardeşleri) nedir öyle kardeşim, geberdim yahu.(yazar : evreniz ) "


"onyo'nun annesinin anlatılamaz derecede güzelliği, ponyo'nun delifişekliği (en çok da uyuklamaları), acar genç capon delikanlısı sosuke, onun annesinin kocasını beklerken geçirdiği sinir krizi ve studio ghibli eserlerinin her zamanki incecik masal - gerçek geçişleri leziz bir izlenim sunuyor. böyle muhteşem bir "tsunami" yorumu daha olamaz sanırım.(yazar : cameltosis ) "


"İzlerken mutluluktan gözümden yaşlar gelerek izlediğim film. bilmiyorum, balık burcu olduğumdan ve suya, denize her daim aşık yaşadığımdan olabilir. yarın gidip bir japon balığı alacağım, ismini de ponyo koyup ona gözüm gibi bakacağım. öyle duygulanarak izledim, öyle çok güzel film.( yazar:phoebe buffay)"


Fragmanını merak ediyorsanız buyrun..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

teşekkürler..